Drenaż na ścianie oporowej - powinieneś wiedzieć

Raz za razem słyszysz i czytasz, że ściany oporowe absolutnie potrzebują drenażu. Niezależnie od tego, czy tak naprawdę jest i jak drenaż w ścianie oporowej musi być właściwie rozplanowany, dowiesz się szczegółowo w tym poście.

Potrzeba drenażu

Każda ściana oporowa musi zostać wypełniona, aby spełnić swoje zadanie. Kolejną podstawową funkcją ściany oporowej jest utrzymywanie wystarczająco suchego obszaru za ścianą (nasypem lub zasypką).

W wielu przypadkach można to zrobić bez drenażu. Decydującym czynnikiem jest zawsze sytuacja panująca na placu budowy. Zasadniczo, potrzebne jest odprowadzanie gdy

  • murów oporowych o długości 120 cm, wysokiej lub
  • gleby zgodnie ze złych (niska zdolność infiltracji) lub
  • istniejących wałów, które są lub powyżej
  • ścianki w kilku następujących po sobie razy przesunięciem w ścianki mocujące (obszar na zewnątrz w zwykle nie zdarza)
  • jest (czyli w sektorach przemysłowych i komunalnych) do einl projekt komercyjny - tutaj odpływy są zazwyczaj instalowane zgodnie z zaleceniami powyżej)

główny powód konieczności odwodnienia tak jest zawsze taka sytuacja. Jeśli nie masz pewności, poproś specjalistę o sprawdzenie stanu wód gruntowych przed planowaniem i trzymaj się zaplanowanych celów.

Wody gruntowe nie mogą stykać się z elementami ściany i zasypki (należy brać pod uwagę najwyższe zmierzone poziomy wód gruntowych!). Jeśli taka sytuacja istnieje, absolutnie konieczne jest zaplanowanie ściany przez specjalistę (inżyniera)! Prawidłowy drenaż

Podczas spuszczania ściany zawsze upewnij się, że wszystkie wgłębienia i co najmniej 300 mm za elementami ściennymi [/ strong] są wypełnione odpowiednim balastem wewnątrz zasypki

. Drenuje on przesiąkniętą wodę powierzchniową (Uwaga: wody gruntowe, które mogą nie być obecne!) Przez zasypkę. Rury spustowe są zainstalowane w dolnej części ściany (poniżej górnej krawędzi fundamentu lub na fundamencie). Położenie rur odpływowych zmienia się w zależności od tego, czy odwadnia się w kierunku przodu bloku, czy w kierunku niższego punktu.
Wskazówki i trikiProjektowanie efektywnego i skutecznego drenażu może być w wielu przypadkach skomplikowaną sprawą. Kiedy nie masz pewności, najlepiej skonsultować się z ekspertem. W wielu przypadkach konieczna będzie ocena gleby w celu określenia zdolności do infiltracji gleby i właściwego wymiarowania infiltracji.

Udostępnij znajomym

Zostaw swój komentarz